İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Toktamış Ateş’i Uğurladı

İÜ İktisat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toktamış Ateş için İÜ Rektörlüğü’nde 21 Ocak 2013 Pazartesi günü cenaze merasimi düzenlendi.

Prof. Dr. Toktamış Ateş, kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü İÜ İstanbul Tıp Fakültesi’nde organ yetmezliği nedeniyle 19 Ocak 2013 tarihinde saat 2.00’de vefat etti.

Tören Prof. Dr. Toktamış Ateş’in özgeçmişinin okunmasıyla başladı. Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Gamze Nuroğlu, İÜ İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti Başkanı Vahap Adıyaman, İÜ Siyaset Bilimi ve Uluslara İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. İrfan Çiftçi, İÜ İktisat Fakültesi Mezunu ve İstanbul 23. Dönem Milletvekili Ufuk Uras, İÜ Atatürk İlke ve İnkılâpları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kaçar, İÜ İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Murat ve son olarak İÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut Ak törende konuşmalarını yaptılar.

Törendeki konuşmasında İÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut Ak, “Hocamız yetiştirdiği öğrencileri, verdiği dersleri, yazdığı kitapları ve pek çok eserleri ile üniversitemize ve ülkemize büyük hizmetler vermiştir; öğrenci ve akademisyen yetiştirme hususunda özverili çalışmalar yürütmüştür. Kendisine müteşekkiriz. Hocamız üniversiteye hizmetlerinin yanında yazılı ve görsel basın aracılığıyla akademisyenliğin en önemli görevlerinden biri olan doğru bilgi paylaşımını ve toplumu yönlendirme görevini de yerine getirmiştir. Bu da milletimiz tarafından unutulmayacak bir hizmettir.” dedi

Düzenlenen törene merhumun ailesi, mesai arkadaşları, öğrencileri ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet’in Prof. Dr. Toktamış Ateş’in Vefatı Nedeniyle Yayınladığı Başsağlığı Mesajı

“Türkiye’nin ön önde gelen aydınlarından, siyaset bilimci Değerli Hocamız Prof. Dr. Toktamış Ateş’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Bilim insanı kimliği ile İstanbul Üniversitesi çatısı altında bir çok önemli araştırmaya imza attı. Çok sayıda öğrenci ve akademisyen yetiştirdi. Hoşgörüyü ön plana çıkaran bakış açısı ve pozitif yaklaşımlarıyla hepimize örnek olan Prof. Dr. Toktamış Ateş Hocamıza Allah’tan Rahmet,  yakınlarına ve İstanbul Üniversitesi camiasına başsağlığı diliyorum.

Mekanın Cennet olsun Değerli Hocam”

Prof. Dr. Toktamış Ateş Özgeçmiş

1944 İstanbul doğumlu olan Toktamış Ateş, orta öğrenimini Avusturya Ortaokulu’nda, lise eğitimini de Vefa Lisesi’nde yaptı. 1967 yılında İÜ İktisat Bölümü’nü bitirdikten sonra bu bölümün Siyasal Bilimler Kürsüsü’ne asistan olarak atandı. 1969’da “Kuruluş Dönemi Osmanlı Toplumunun Siyasal Yapısı” başlıklı çalışmasıyla doktor, 1974’de “Demokrasi Teorisi” başlıklı çalışmasıyla doçent, 1982’de de profesör oldu.

İstanbul Üniversitesi’nin yanı sıra, değişik kurumlarda dersler verdi. Yine ders vermek için, çeşitli dönemlerde ABD (Iowa) ile Almanya’da (Berlin-Münih) bulundu. İstanbul İÜ İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanlığı da  yapan Prof. Dr. Ateş, 30’u aşkın kitap yayımladı. Cumhuriyet ve Bugün gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Prof. Dr. Toktamış Ateş’in Ardından

Merasimde merhum anısına konulan anı defterine sevenleri, arkadaşları, öğrencileri duygularını yazdı.

Saygıdeğer Hocam,

Gülen yüzünüzü ve uzlaşmacı kişiliğinizle olaylara, sorunlara yaklaşımınız bende yıllardır büyük bir hayranlık uyandırmıştır. Mekânınız cennet olsun. Ruhunuz şad olsun. 

Arzu İmren ÇAKMAK

Çok Değerli Toktamış Hocam,

1995’te İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü kazandığımda, en çok sevindiğim şey sizin öğrenciniz olabilecek olmamdı. Üniversitede en keyif olarak geldiğim, hiç kaçırmadığım derslerden biri sizinkiydi. Yıllar sonra ben de bir öğretim üyesi oldum. Umarım ben de sizin kadar çok sevilen, insanlara ilham olabilen bir hoca olabilirim. Nur içinde yatın…

Selcen ÖNER

Sevgili Toktamış Hocam,

Bizden bir şey alıp götürmedin, bize ağır bir yük bıraktın. Her daim kitapların mabedinde ölesiye öğrenmek adına… Biliyoruz, öğrenmek; aşk ve kavgadır aslında…

1977 yılı öğrencilerinizden 8242 Munis URAS

Kıymetli Hocam,  Aziz İnsan.

Işık saçan fikirlerin, hayat anlayışın ve herkese, her kesime değer verişinle çok farklıydın. Eğitim camiamızın, öğrencilerin, her şeyden önemlisi İNSANLIK seni çok arayacak. Ruhun şad olsun.

Mustafa TERZİ (1984-1988)

Değerli hocam,

Yetiştirdiğin binlerce öğrenciden biri olmaktan gurur duyuyorum. Ne yazık ki çocuklarımı sizde okutamadım. Her şey için çok teşekkürler. İÜ İktisat Fakültesi

Uluslararası İlişkiler 1986 Mezunları adına Tayfun ALTAY

Sevgili Hocam,

Değerli fikirlerinizden artık mahrumuz. Fikirlerinize her zaman ihtiyaç duyacağız sizi özleyeceğiz.

Ayşe UÇAROĞLU

Demokrasi aşığı, Çağdaş Bilim İnsanı

Seni unutmayacağız, saygılarımla…

Emekli İşçi İlhan YILMAZ

Toktamış Hocam,

Ne zaman kapınıza gelsek, sorular sorsak bizi hep güler yüzünüzle karşılayıp güler yüzünüzle uğurladınız. Vefa borcu ne demek siz öğrettiniz. Allah mekânınızı cennet eylesin.

Rabia ALBAYRAK

Çok Sevgili Hocam,

Aydınlık bir insan, sevecen ve mutlu bir baba, en önemlisi öğrencileriyle gurur duyarsınız. Asla unutulmayacağız, söz veriyorum. Işıklar hep yanınızda olacak… Sizi çok seven öğrenciniz.

Nüket Eren ÜSTEL

Sevgili Hocam,

Bir İktisat Fakültesi mezunu ve sizin öğrenciniz olarak yıllar sonra bu binada size veda için toplanmak gerçekten üzücü. Ama hayatın belli gerçekleri ile karşılaşmak durumunda kalıyoruz. Ardınızda bıraktığınız eserleriniz, öğrencileriniz ve yüzünüzden eksik olmayan o gülüşünüz ile hep aklımızda olacaksınız. Sizi unutmayacağız, unutturmayacağız.

Öğrenciniz Melek BIYIKLIOĞLU  

Toktamış hocam, Sevgili arkadaşım

İnsan ve doğa sevgisi dolu, birikimli, bilge insan… Tanrı’dan rahmet diliyorum. Seni unutmayacağız. “Yıldızlar sessiz kaysa da ışık yüklü bir acı saplanır yüreğe, o yıldızlar ki aydınlığı güneş ömrünce.”

Melih BOYDAK 

24/01/2013
2081 defa okundu
İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: +90 (212) 440 00 00
E-Mail: iubilgi@istanbul.edu.tr